Хто потрібний Америці? Або чому президентом США є Барак Обама?

Старий аналітичний матеріал партнера Компанії Law Craft і сьогодні не втратив актуальність, адже викриває ті закономірності історії та економіки, які десятиліттями керують політичними процесами в світі…

Хто потрібний Америці

Обама переможе !?

Окрім глобальної фінансової кризи основна увага європейських ЗМІ привернута до президентських виборів у США. І не дивно, адже ця країна досі грає роль і політичного, і економічного центру Заходу. Вибір не великий – всього два кандидати від двох партій, які от вже третє століття змінюють одна-одну на політичному олімпі.

Розглядати політичну ситуацію в США можна під культурологічним, ідеологічним або ж під економічним кутом зору. А в умовах сьогоднішніх фінансових і господарчих перепитій економічні питання особливо актуальні. Отож розглянемо, який прогноз виборів можна зробити виходячи з тенденцій господарчої кон’юнктури.

Слони (республіканці) і віслюки (демократи), як обізвали самі американці свої політичні сили, змінюють одні інших при владі циклічно. Так само циклічного характеру має і господарка – після підйому настає спад, знов підйом, і знову до долу… Як синусоїда. Спостереження, що проводилися в 20 столітті зафіксували, що період приблизно в 16 років відділяє дві критичні точки цієї синусоїди – чи то моменти максимального розвитку, чи то найгіршого занепаду. Проте глобалізація 80-их, 90-их років пришвидшила ці коливання, світ стає все більш не прогнозованим, як наслідок – сьогоднішня криза, яка, нагадаю, і розпочалася з США.

Отож зараз економіка пройшла свій пік, коли вироблялося дуже багато споживчих благ – будували багато житла, збирали багато машин, шили багато одягу etc. Одним словом всього багато, так що стільки й не потрібно, бо споживач, в першу чергу простий громадянин, стільки не потребує, або ж не може собі дозволити. В цьому випадку експерти говорять:”Економіка перегрілася!”. Отже треба вмикати систему охолодження. А вона працює наступним чином: податки на підприємців зростають, що затримує непотрібний ріст виробництва, а соціальні виплати ( зарплати, стипендії, пенсії) збільшуються – і люди можуть розкупити вироблений попередньо надлишок матеріальних благ. Так економіка холоднішає, аж поки населення не накопичить достатньо грошей для нового підйому. Коли це стається (дно економічного циклу) влада мусить змінити свою політику.

Охолодження припиняється, адже тепер економіку слід розганяти. А для цього потрібно стимулювати виробництво полегшенням податкового тягаря підприємцям, натомість компенсуючи його зменшенням державних видатків і обтяженням фізичних осіб – працівників.

І така кардинальна зміна політики в США відбувалася вже десятки раз, точно як за швейцарською механікою. В політичному житті економічний підтекст схований в програмах конкуруючих партій. Демократи борються за добробут біднішої частини американців, вони прагнуть збільшувати соціальні виплати і збільшувати податки підприємцям. Республіканці ж навпаки орієнтуються на багатших, на бізнес, йому вони і роблять сприятливі умови скорочуючи соціальні статті бюджету і збільшуючи податки з працюючих.

Як бачимо, існування двох партій в США зумовлено наявністю двох обернених процесів: господарчого підйому і спаду. Тому всі потужні американські корпорації фінансують одразу обидві політичні сили, бо кожна з них у відповідний момент приносить їм користь і забезпечує функціонування економічної машини.

Думаю, що прочитавши цю коротеньку інформацію та пригадавши з чого починалася сьогоднішня криза, Шановний Читач без труднощів зрозуміє хто і чому переможе на президентських виборах у США.

© Віто Надашкевич

Опубліковано:Високий Замок, №208(3857), 05 листопада 2008 року