Львів – найдорожче місто Європи !?

Дороговизна Львова через призму відношення цін товарів та послуг до ціни праці. Підрахунок проведений фахівцями Law Craft на основі точних даних цін Біг Маків та хлібу, а також оціночного рівня доходів мешканців.

Львів – найдорожче місто Європи !

Львів – дуже дороге місто. Кожен його мешканець пересвідчується у цьому роблячи закупи на базарі чи в супермаркеті, оплачуючи квитанції за комунальні послуги чи рахунок за скромний обід в закладі громадського харчування. Та навіть і скромний обід для більшості мешканців не по кишені – приходиться задовольнятися канапками, благо, якщо хтось має кухонний куток на роботі чи ж мешкає поблизу місця праці.

BigMakLwiw1

Якби я жив на Сихові чи в Рясному і щодня б добирався на роботу маршруткою, відчуваючи себе “шпротом”, то витрачав би стільки ж само, як мешканець Варшави чи Праги витрачає на місячну транспортну карточку з якою може безмежно пересуватися містом усіма видами громадського транспорту. Транспорту чистого і комфортного, безпечного і такого, що ходить за графіком. Вирушаючи на каву з тістечком до кнайпи львів’янин витрачає не менше ніж мешканець аналогічного міста східного Євросоюзу, ціни на комунальні послуги теж наближаються до європейських. Але зарплати, якість продуктів та послуг – від європейських далекі. І нема позитивної тенденції, скоріш простежується негативна.

За УСРС ми допомагали країнам 3-ого світу, вони на нас рівнялися, переймали досвід та технології, відправляли дітей по знання. А зараз кореспондент Євроньюс передає з Єгипту, розповідаючи про злидні арабської країни: “Багато єгиптян живуть менш ніж за 5 євро на день”. А скільки українців живе на менш ніж на п’ять євро в день !? При цьому, на відміну від мешканців Африки, нам доводиться витрачати гроші ще й сезонний одяг, обігрів домівок, краплі від нежиті – усих цих витрат єгиптяни не мають. І пальне для авто у них дешевше…

Зустрічав людей (особливо киян і москвичів), котрі вихваляються дороговизною своїх міст. Чи м тут гордитися – сказати важко, але… Останні дослідження показали: Львів дорожчий від Києва та Москви, Львів – одне з найдорожчих міст Європи та світу для своїх мешканців. Здивовані? Звичайно перераховуючи французькі, англійські, московські ціни на гривні, виходитиме, що там дорожче ( я звісно не про гречку і не про моє улюблене авокадо). Але для пересічного громадянина таке порівняння – без сенсу. Воно важливе лише економістам і мандрівникам, котрі декілька раз на місяць змінюють своє місцезнаходження. Такий мандрівник може розповідати: “Так Осло дорожче від Відня. В останньому за гамбургер я заплатив 12 грн, а в Осло – 120 грн. 40 хв. потягом з Братислави до Відня обійшлися мені в 68 грн, а 15 хв. електричкою від летовища в центр Осло – аж в 180 грн. Це ж дорожче ніж зі Львова у Київ в купе! Стокгольм теж дорогий – там я булку купив за 22 грн., а перукареві за стрижку довелося заплатити 170 грн.” І так далі, й тому подібне…

Однак для більшості людей такі порівняння і перерахунки євро, злотих, корон на гривні – не мають сенсу. Переважна більшість заробляє собі на хліб своєю працею. Власне її, за посередництвом грошем, ми промінюємо на товари та послуги. В Осло пересічний городянин заробляє біля 36 тис. грн. Отож його час коштує чимало,а товари і послуги виміряні його працею – зовсім не такі вже й дорогі. Загалом високі ціни товаришують високому рівню доходів. Напевно Львів та Україна – виключення, необхідне для існування кожного правила J.

Ото ж порівняємо дороговизну життя в різних містах Європи за кількістю часу праці, необхідною для придбання таких популярних продуктів, як хліб і канапка Біг Мак. У Львові 450-грамовий буханець коштує біля 3 грн., Біг Мак – 16 грн. 50 коп. Пересічний львів’янин заробляє не більше ніж 1900-2100 грн. Тобто за кожну годину праці в середньому львів’яни отримують 11 грн. 36 коп. Відповідно за 1 кг дешевого хлібу віддаємо 33 хв. своєї роботи, за канапку – аж 87 хвилин – це в два рази більше, аніж витрачає мешканець Вільна, майже в сім раз в порівняні з жителем Лондона. Певно, є й гірші умови,але не в Європі. Мехіко за Біг Мак слід пропрацювати 120 хв., в Джакрті – 136 хв., в Найробі – 158 хв.

Щоб відійти від цих сумних роздумів, беру ровер й вирушаю поїздити Стрийським парком. Сонячна погода, старші люди гуляють групками алеями, бавляться діти, на лавочках цілуються закохані. Все, як в благополучному місті. Так, Львів – одне найдорожчих міст Європи і львів’яни можуть гордитися тим, що здатні вижити і зберігти людську подобу в нелюдських умовах!

06.04.2011 р.                                                 Віто Надашкевич