За що більше заплатять банки?

Корисні поради від Law Craft для тих хто хоче не лише заощадити, але й примножити.

За що більше заплатять банки?

Після падіння дохідності депозитів весною і на початку літа тенденція врешті змінилася й ставки по строкових вкладах почали зростати. Пов’язати це можна з тим, що літом люди витратили значні кошти на відпочинок, а у вересні заготовлюють продукти на зиму, відправляють дітей в школи та ВНЗ – це теж чималі видатки. Ото ж вільних коштів для заощаджування у населення стало менше і банкам стає важче за них боротися.

BankyInterestsRewie

В загальному на депозитні ставки впливають темпи інфляції, економічного зростання, політика НБУ, а також умови, що прописуються в депозитному договорі і залежать від вибору клієнта: валюта і сума вкладу, його строк, можливість поповнювати рахунок чи знімати кошти, періодичність виплати процентів. Науковці Львівської політехніки та Варшавського університету вирішили визначити як ці фактори впливають на процентні ставки, адже така інформація надзвичайно потрібна людям, що заощадити кошти.

Для дослідження було зібрано ставки по 5717 договорам з 152 комерційних банків. Аналізуючи дану вибірку зауважу, що переважна більшість пропонованих банками депозитів – гривневі, рідше – доларові і в євро, найрідше – в російських рублях, котрі пропонують далеко не всі фінустанови. Банки воліють плати відсотки щомісяця (37,4 % депозитів), або ж в кінці терміну (31,2% депозитів), натомість дуже рідко пропонують виплачувати їх авансом або ж поквартально (1,2% та 1% відповідно). Захмарних мінімальних сум для відкриття рахунку банки не вимагають: маючи 1000 грн. ми вже можемо вибирати з поміж 41% усіх доступних на ринку пропозицій. Лише 13,4 % пропозицій орієнтуються на “набиті гаманці” з понад сотнею тисяч гривень.

Усереднений депозит в Україні приносить 7,3% річних. В гривні відкривати під менші відсотки – не доцільно, адже тоді не тільки не заробимо, але й поважно втратимо через інфляцію. Менші відсотки банки платять по валютних заощадженнях. Депозит в доларах чи рублях принесе клієнту приблизно на 5,5% менше ніж в гривні, в євро – більше ніж на 7%. Чи компенсується рішення інвестувати в євро зміною валютного курсу – сумнівно, а враховуючи маржу канторів (їх заробіток по обмінних операціях) – ліпше не ризикувати.

За свободу приходиться платити,а за її обмеження – доплачують. Якщо клієнт не бажає залишати за собою право частково вилучати кошти з рахунку банк зазвичай готовий доплатити навіть 3,6% ! За нарахування відсотків не щомісяця, а що кварталу чи у кінці терміну – в середньому до 1%. Цікаво, але депозити з виплатою відсотків авансом – наперед, при підписанні умови, прибутковість зазвичай не понижують – це акційні вклади, метою яких, найчастіше, є зацікавити нових клієнтів.

Кожен додатковий місяць терміну депозитного договору в середньому приносить 0,16%, отож додатковий рік – збільшує ставку майже на 2%. А ось великі обсяги заощаджень в загальному майже не стимулюють ріст ставки – щоб підняти її на 1% за цим критерієм прийдеться додатково вкласти аж 182 тис. грн.! Якщо ж ми захочемо розмістити наші заощадження в одному з 10 найкрупніших банків України то втратимо біля 1,5% у порівнянні з рештою банків – менш прибутково, але дещо надійніше.

                                                                    Віто Надашкевич